Baba Ellerimi Geri Verir misin?

İnternette gezinirken bir hikaye gördüm belki size de denk gelmiştir ama görmeyenler için paylaşmak istedim. Başlamadan önce şunu belirteyim burada hikayeden çok çıkarılması gereken ders önemli.

Altı yaşında küçük bir çocuk varmış. Bu çocuk hiç laf dinlemeyen, sürekli yaramazlık yapan aksi bir çocukmuş. Anne ve babası ne yapsa çocuğun yaramazlıklarına engel olamıyormuş.

Baba bir gün eve geldiğinde eşi mutfakta yemek yaparken çocuğun yeni aldıkları koltuk takımını makasla kestiğini görmüş. O kadar çok kesmiş ki artık koltuklar kullanılamaz haldeymiş. Babası çok kızmasına rağmen çocuk dinlemeyip kesmeye devam ediyormuş.

Bu hareket adamı çılgına çevirmiş ve çocuğa iyi bir ders vermek için ellerini sıkıca bağlamış. “Ellerini kullanamayınca akıllanırsın artık biraz” demiş.

Artık nasıl olduysa çocuk sabaha kadar elleri bağlı şekilde kalmış. Sabah bakmışlar ki çocuğun elleri mosmor, hemen hastaneye yetiştirmişler çocuğu ama maalesef elleri kangren olmuş ve kesmek zorunda kalmışlar.

Adamdaki pişmanlığı, suçluluk hissini tahmin edebilirsiniz. Hastaneden çıkıp eve gelmişler. Adam işe gitmiş, eve döndüğünde oğlu adama seslenmiş “Babacığım bugün hiç yaramazlık yapmadım, cezam bittiyse ellerimi geri verebilir misin lütfen?”

İnsan okuyunca kötü hissediyor değil mi? Çoğu sitede altına yapılan yorumlarda yok yaşanmıştır, yok yaşanmamıştır, yok adam intihar etmiş, hadi arkadaşlar hep birlikte ağlıyoruz gibi yorumlar yapmışlar.

Bence önemli olan olayın gerçekliği vs. değil buradan çıkarılması gereken ders önemli. Ben böyle bir olayın gerçek olmadığına inanmak istiyorum ama aşırı tepki için kaleme alınmış çok güzel bir hikaye bence.

Evet hayat bazen kontrolden çıkıyor, bazen çok sinirlendiğimiz anlar olabiliyor ama ne olursa olsun geri dönülemeyecek bir hata yapmaktan kaçınmak gerek. Sabır, sabır ve sabır. Bu erdemi öğrenmek, sinirle hareket etmemek gerekir.

Sinirlerinizin size değil de sizin sinirlerinize hakim olduğunuz bir hayat diliyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest