Bambu Ağacı Nede Hızlı Büyüyor!

Bambu ağaçları çok hızlı büyümeleri ile meşhurdurlar. Bambu ağacı inşaat yapımında kullanılır ayrıca bahçede, ev eşyaları yapımında, müzik enstrümanları yapımında, kumaş yapımında yada silah olarak kullanılır. Küçük bambu fidanlarının sebze olarak yada turşusu yapılarak yendiğini biliyor muydunuz? Ama bugün bunlardan bahsetmeyeceğim, bugün bambu ağacı nasıl yetiştirilir ona bakacağız. Çok hızlı büyür demiştik, bakalım gerçekten öyle mi?

Çinliler bambu ağacını nasıl yetiştirir? Önce bambu tohumları ekilir sonra sulanır ve gübrelenir. İlk yıl tohumda hiçbir değişiklik olmaz. İkinci yıl da sulanıp gübrelenmesine rağmen yine bir değişiklik göstermez. Üçüncü ve dördüncü yıl yine aynı işlem tekrarlanır ama tohum yine filiz vermez.

Çinliler vazgeçer mi dersiniz? Tabi ki hayır, beşinci yıl yine tohum sulanır, gübrelenir ve sabırla beklemeye devam edilir. Ta ki o yılın sonuna doğru bambu yeşermeye başlar ve sadece 6 haftada boyu yaklaşık 27 metreye ulaşır.
bambu-1
Şimdi asıl sorulması gereken soru şu; Bambu ağacı bu boyuta 6 haftada mı geldi yoksa 5 yılda mı? Evet sorunun cevabı açık ve net; bambu 5 yılda gelmiştir bu hale. Çünkü eğer beş yıl boyunca sabırla, azimle sulanmasaydı, gübrelenmeseydi ağaç bu kadar büyüyebilir miydi? Hatta bambu tohumu yeşerebilir miydi? Tabi ki hayır.

Ne Anlamıalıyız?

Bu gerçeği bilince artık mucizevi gelmiyor değil mi bambunun rekor büyümesi? Biz de etrafımıza bakıyoruz ve 6 haftada büyüyen bambular görüyoruz ve biz 6 haftada o kadar büyüyemediğimiz için kendimizi başarısız görüyoruz, aptal hissediyoruz. Ama gerçek çok farklı…

İlk denemede başaramayanlar, ilk zorlukta vazgeçenler, kolayca pes edenler asla bir bambu ağacı yetiştiremezler. Sabır zaten dinimizin de en önemli erdemlerinden, en sık verilen öğütlerinden biri değil midir?

Herkese sabır ve azim diliyorum. Başarı zaten bunların arkasından kendi gelir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest