Bel Ağrılarının Sebepleri – Bel Ağrıları Neden Oluşur?

Bel ağrılarına bakıldığı zaman iki etken sebebten dolayı oluştukları görülür. Bu sebebler; Omurga dışı nedenler ve omurga kaynaklı nedenler olarak adlandırılabilir. Omurga kaynaklı bel ağrıları, ağrıların %90′nı nı oluşturuyor. Disk kayması, bel fıtığı, sıkışma gibi omurga dışında kaynaklanan sebeler ise bunların %10′nu oluşturuyor.

bel-tahtaOmurga kaynaklı olan ağrılar; Beldeki omurgaları saran romatizma hastalıkları yada tüberküloz gibi enfeksiyon oluşturan tümör hastalıkları Bel kayması yada bel fıtığı, omurgaların arasında kanalların dar olması sonucu o bölgede bulunan disklerin omurgaya baskı yapmaları da ağrılara yol açar. Beli çevreleyen kasların bele zorlama yapması da çeşitli ağrılara neden olabilir. Doğuştan omurgadaki kalıtsal bozukluklar yada omurga bölgesine gelebilecek herhangi bir darbe ağrılara etken bir sebep oluşturabilir.

Omurga dışı ağrılar ise genelde etken hastalıklardan kaynaklanıyor. Bunlara örnek olarak; kadın hastalıkları, mide ülseri, böbrek taşları, safra kesesi taşları gibi nedenler gösterilebilir. Yakı benzeri tedavi yöntemleri sadece kaslardan kaynaklanan ağrılara çözüm üretir. Diğer ağrılar için mutlaka bir uzmana görünmeniz şart.

Bel Ağrılarının Sebepleri – Bel Ağrıları Neden Oluşur?” için 2 yorum

 • 2 Ocak 2017 tarihinde, saat 14:26
  Permalink

  merhaba benimde belim çok ağrıyo bi doktor tavsiye edermisiniz?

  Yanıtla
 • 2 Ocak 2017 tarihinde, saat 14:40
  Permalink

  😛 doktor tavsiyesi ne alaka?? milletçe şu interneti kullanmayı bi öğrenemedik gitti…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest