Böcek Isırmaları İçin Şifalı Bitkiler – Yaz Bitkileri

Yazın bir çok şifalı meyve ve bitki çıkıyor ancak çoğumuz bunların farkında olmuyoruz sanırım. Hergün tükettiğimiz ancak bilmediğimiz için şifasından faydalanamadığımız bir çok bitki var. Bir çok bitki böcek ısırmalarına birebir gelmektedir.

Arı ve haşaratların sokmaları durumunda, ağrının giderilmesi için, maydanoz yaprakları ve toğumları kaynatılarak elde edilen maydanoz suyunu yaraya sürüp ağrıyı giderebiliriz. Çalı kavağıda aynı şekilde ezilerek arı sokmalarına karşı merhem olarak kullanılabilir hatta üzerine zeytin yağı dökülerek yanıklar içinde merhem olarak kullanılarbilir.

Sivri sinek sokması sonucu oluşan yanma hissi yada kaşıntılara karşıda ada çayı yapraklarından yapılmış bir merhem sürülerek giderilebilir.

Andız otu ise hayvanların ısırma ve sokmalarına karşı, ısırılan bölgeye sürülerek (merhem haline getirilip) herhangi bir enfeksyon riskini ortadan kaldırır ancak dikkatli olunmalıdır. Aşırıya kaçılance mide bulantısına yol açabiliyor.

Sarımsak en iyi antibiyotiktir. Ezilerek hayvan ısırığı ve zehirli hayvanların soktuğu bölgelere sürerek iyileştirici bir etki sağlanabilir.

Deve tabanı yapraklarıda ezilip merhem haline getirilerek böcek sokmaları, çıban ve ayak şişmelerine karşı sürülerek iyileştirici bir sonuç alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest