Çocukların Beyin Gelişimini Etkileyen Besinler Nelerdir?

1ok_601238_427302770671666_299783303_n

Çocukların Beyin Gelişimini Etkileyen Besinler:

*YUMURTA

THK6KWF

Yumurta gibi yüksek protein içeren besinler çocukların konsantrasyonunu artırır.

*YOĞURT

firma_9015_1426421416

Yağ beyin sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır.Özellikle tam yağlı yoğurt, beynin aktivitesini artırarak hücre zarı gelişimine destek olur.Yoğurda ekleyebileceğiniz birkaç parça bitter çikolata ile beyin kan akımını artırarak çocuğunuzun beynini daha aktif tutmasını sağlayabilirsiniz.

*YEŞİLLİK

hardal-yesilligi

Folat ve vitamin dolu ıspanak ve lahana gibi yeşillikler çocuğunuzun ileriki yaşlarda demans olma riskini düşüren sağlıklı bir diyetin parçalarıdır.Özellikle yumurtalı ıspanak ve lahana yeni beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olur.

*BALIK

balik-taze

Doğal yağlı balık, iyi bir D vitamini kaynağıdır.Çocuğunuzun bilişsel gerileme  ve hafıza kaybına karşı beynini korumak için somon, ton balığı, sardalya gibi omega-3 içeren balıkları yedirin.

*DOĞAL ET

1429193222_et1

Yapay madde, boya, aroma koruyucu ve tatlandırıcı içermeyen etleri tercih edin.Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etlerden kesinlikle uzak durur.

*KURUYEMİŞ VE TOHUMLAR

oz-(3)-animasyon-23917

Protein, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller ile dolu fındık ve tohumlar çocuğunuzun sinir sistemini mutlu eden besinlerdir.

*YULAF EZMESİ

yulaf_diyeti-2

Protein ve lif bakımından zengin yulaf ezmesi kalp ve beyin damarları sağlığını korur.Yapılan bir çalışma şekerli yulaf ezmesi yiyen çocukların şekerli tahıl yiyen çocuklara göre bellekle ilgili akademik görevleri daha iyi yaptığını ortaya koymuştur.Besinleri tatlandırmak için şeker yerine tarçından yararlanın.Baharat bileşikleri beyin hücrelerini koruma konusunda  destek görev yaparlar.

*ELMA VE ERİK

yesil-elma-gergin-yapabilir--1694522

Çocuğunuz kendisini halsiz hissediyor ve özellikle tatlı yemek istiyorsa elme ve erikten yararlanın.Mevsiminde tüketilen elma ve erik antioksidan içeriğe sahiptir.

Sağlıkla kalın…

 

Kaynak: htsaglık.com.tr

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest