Ihlamur Ağacı Kokusu

Adam uzunca bir yolculuktan sonra şehre gelmişti. Burada bir randevusu vardı. Randevusu başarılı geçerse uzun zamandır emek verdiği küçük işletmesine büyük bir yatırım desteği alacaktı.

Randevusuna daha saatler vardı, hem şehri tanımak, hem de şehir parkının karşısında olan randevu yerini önceden görmek için yavaş yavaş geziniyordu. Yürürken yol kenarına park etmiş bir aracın içinde sevimli bir çocuk dikkatini çekti. Çocuk arabadan kafasını dışarı çıkarmış, sarkıtıyordu.

Adam hem çocuğun başını okşamak hem de gideceği yeri sormak için çocuğa doğru yöneldi ve “Ufaklık, şehir parkı ne tarafta acaba biliyor musun? Diye sordu. Çocuk “ben de bu şehrin yabancısıyım ama galiba şu tarafta” diyerek eliyle işaret etti. Adam gülümsedi ve “madem sen de yabancısın bu tarafta olduğunu nasıl biliyorsun?” Dedi.

Çocuk hiç duraksamadan cevap verdi; “Ihlamur ağaçları kokuyor ve bu çiçek kokuları, çocuk sesleri hep o yönden geliyor.” Adam şaşkınlığını gizleyerek “bu gelen koku tek bir ağaçtan gelebilir ve çocuklar mahalle arasında oynuyor olabilir yani yanılıyor olabilirsin” dedi.

Çocuk kendinden gayet emin bir şekilde “bir ıhlamur ağacından bu kadar yoğun koku gelmez, ayrıca bir ağacın olduğu yerde bu kadar çok kuş cıvıltısı olmaz” diye yanıtladı adamı.

Adam çocuğa daha dikkatli baktığında çocuğun kör olduğunu fark etti ve içi burkuldu. Çocuğa teşekkür ederek yanından ayrıldı. Çocuğun işaret ettiği yöne ilerledi ve köşeyi döndüğünde kocaman bir parkla karşılaştı. Adam kör bir çocuğun kendisinden daha iyi gördüğünü anladığı bu olayı hiçbir zaman unutamadı..

Bazen görmek değildir önemli olan farkına varabilmek, fark edebilmektir.

Ihlamur Ağacı Kokusu” için bir yorum

  • 28 Şubat 2017 tarihinde, saat 19:08
    Permalink

    Merhaba güner bu yazı da çok güzel. hayatın koşuşturmacasından hiçbir şeyi farkedemiyoruz. Arada bir durup havayı koklamak, doğayı dinlemek gerek. güzel paylaşım tebrikler..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest