Kekik Faydaları Nelerdir?

kekik-yagi-agri-tedavisinde-masaj-yagi-olarak-kullanilir3.jpg

Kekiğin ilk kullanımı AntikYunan’a kadar dayanmakatadır.Kekik Eski Yunan ve Roma da alkollü içecekler ve peynirlerin tatlandırılması için kullanılmıştır. 16.yüzyıl itibariyle tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.Ayrıca güzel kokusu sayesinde tapınaklarda tütsü olarak kullanılmıştır.

Ülkemizde kekik yetiştirilmektedir.Özellikle Batı kıyı şeridinde  bolca yetiştirilir.

Kekiğin yöre diline göre çeşitli isimleri vardır.Bunlar anzer kekik,adi kekik,catır,güveyotu,beyaz kekik olarak bilinir.

Güneşi ve sıcağı istediği için,toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. Yemeklere konan ve bir baharat olan kekik kokusuyla meşhurdur. Ayrıca kekik çayı ve kekik yağı gibi kekikten yapılmış ürünler de vardır.Bu bitkiden çıkartılan kekik suyu mide rahatsızlıklarında balla karıştırılıp kullanılmaktadır.

Kekik otu Haziran’dan Ekim’e kadar topraktan, 4-5cm yukarıdan veya sürgünleri kesilerek güneşli havadar yerlerde kurutulur ve ısının 35C°’yi geçmemesine dikkat edilir.

Kekik, mutfaklarda en çok sebze yemeklerini tatlandırmak için tercih edilmekle birlikte çorba, et ve balık içinde kullanılabilecek en uygun baharatlar arasında yer alıyor.
Yemeklerde baharat olarak kullanılan kekiğin , çayı da yapılır.Bu çay bedenin birçok organını temizlemeye yardımcı olur.sabahları kahve veya çay yerine bir bardak kekik çayı içen kişi bu çayın etkisini kısa sürede fark eder.Zeka keskinliği , midede rahatlık,sabah öksürüğüne tutunmamak gibi  genel bir rahatlık hissi verir.
kekik-cayi-zayiflamaya-yardimci
Kekik Faydaları
*Hazımsızlığı giderir
*Boğaz ağrısını alır
*Ağıziçi yaraların tedavisinde etklidir.
*Vücut için gerekli mineralleri içerir.
*öksürüğü gidermeye yardımcı olur.
*Güçlü bir antioksidandır.
*Zekayı keskin yapar.
*Rahatlatıcı özelliği vardır.
*Kekik yastığı sinirsel yüz ağrılarına iyi gelir.
*Kekik yağı kalp krizinde ve organ sertleşmesinde , kas erimesinde , romatizmada ve burkulmalarda kullanılır.
*Solunum yolları için de kekik etkili bitkilerdendir.Balgamlı bronşitlerde , bronşiyal astımda ve hatta boğmacada kekik ile sinirliot karışımı çayı limon ve nöbet şekeri ile karıştırılarak günde 4-5 bardak içilebilir.Zatüre tehlikesine karşı bu çay saatte1 yudum içilerek etkisini gösterir.
*Alkol bağımlılarıda kekik çayını tüketebilirler.
*Sara krizlerine karşıda kullanılabilir.
*Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
kekigin-faydalari_646x340
Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
Kekik çayı hazırlamak için demliğe çayı içeceğiniz bardak kadar su koyun ve kaynatın. Suyu ateşin üzerinden aldıktan sonra 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik atın ve demliğin kapağı kapalı halde 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Kekik yapraklarının suyun içine inmesi için metal çay poşeti tellerinden kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken husus ,kekik otunun besin değerlerini kaybetmemesi için su kaynarken otu demliğe atmamamız.
kekik-cayi-nasil-demlenir_646x340
Kekik Yağı
 Çeşitli hastalıklarınız için bu etkin yağı cildinizin ağrıyan bölgesine sürerek yada içerek hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz.Kekik yağı birçok kanser tedavisinde kullanılır.İltihaplı yaralar için kullanılır.1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak belinizin ağrıyan bölümüne masaj yaparak sürebilirsiniz.Sakinleştirici etkisi vardır…
Kısacası kekik otu için saydığımız tüm yararlar kekik yağı içinde geçerlidir.
Kekik yağı vücuda faydalıdır,bu yağın ucucu özelliği nedeyle kaynatılmaması gerekmektedir.
kekik
Kekikyağının yararı kadar zararıda olabilmektedir.
Hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir.Çünkü kekik düşük yapma riskini artırır.
Vücuttaki demiri emdiği için aşırı kekik  tüketimi demir eksikliğine yol açabilir.
Guatr hastalarıda kekik tüketmemeliler.Çünkü kekik tiroid bezinin çalışmasını artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest