Lavanta Faydaları Nelerdir?

lavanta-4lavanta

Lavantanın,  eski Mısır’da mumyalama işlemlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Lavanta Hindistan ve Tibet’te uzun yıllar psikolojik sorunların tedavisinde kullanılmıştır.

Akdeniz’in güneşli, taşlık ve dağlık bölgelerine özgü bir bitki olan lavanta günümüzde Güney Avrupa dışında Avustralya, Arap Yarımadası, Rusya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmektedir. 60-100 santimetre yüksekliğe kadar uzayabilen bitki çok dallıdır ve yeşil yaprakları yukarı doğrudur.

Lavanta ülkemizde de yetişen, mis kokulu çalı şeklinde ve deniz iklimi olan yerlerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde en çok batı kıyılarında yetişir. Lavanta çalı şeklinde ve illaki ekilerek değil kendiliğinden de uygun olan her ortamda yetişebilir. Haziran ve Ağustos aylarında mavi veya mor renkte çiçek açar. Lavantanın çiçeklerinden çok, kültürü kullanılır. Mis kokulu olduğundan Çiçeklerinin kültürü çıkarılarak parfüm, temizlik ürünleri gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Ülkemizde geçmişten gelen bir gelenek ise, lavantalar keselere doldurulup çamaşır çekmecelerine konulur ve çamaşırların güzel kokması sağlanır.

lets-go-lavanta-02-825x600

Lavantanın, antik çağlarda antiseptik olarak kullanıldığı bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaralanan askerlerin, yaraları hastabakıcılar tarafından lavanta suyu ile dezenfekte edilmekteydi. Doksanlı yılların başlarında bazı araştırmacılar lavantanın sedatif (teskin edici, dinlendirici) ve analjezik (ağrı kesici) özelliğinin olduğuna dair makaleler yayınladılar. Ancak benim araştırmalarımda gördüğüm, lavanta çiçeğinin karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışması üzerindeki olumlu etkisi ile hepatite ve saç dökülmesine karşı kullanımı onun en önemli iki özelliği olduğudur. Genel karaciğer rahatsızlığı veya karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların imdadına yetişen bir bitkidir.

lavanta_2

Hoş kokusuyla bir süs bitkisi olan lavantanın saç dökülmesinden ,uykusuzluğa kadar birçok hastalığa reva olduğu bilinmektedir.

Lavantanın faydaları

Lavanta geleneksel tıpta sinirsel , baş ağrısı , nevralji ve kusma gibi sorunlar için kullanılmıştır.

Lavanta çayı sinir ve yorgunluktan kaynaklanan baş ağrılarında rahatlama sağlayabilir.Lavanta sinir sistemini rahatlatır , stres seviyesini azaltır.

Bazı araştırmalar sonucunda lavantanın saç dökülmesine karşı iyi geldiği tespit edilmiştir.

Lavantanın idrar söktürücü ve romatizmal ağrıları giderici özellikleri de vardır

Lavanta , safra yapımınada yardımcı olur.Böylelikle safra kesesi rahatsızlıklarında faydalıdır.

Vücuttaki ağrılı bölgeler lavanta ile ovalanırsa ağrıyı azaltır.Merkezi sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi nedeni ile  uykusuzluk tedavisinde de kullanılır.Yatmadan önce bir fincan lavanta çayı rahat uyumaya yardımcı olur.

Egzama,akne ve sedef gibi cilt hastalıkların da lavanta cilde sürülerek kullanılabilir.

Günde 1-2 damla lavanta yağı içilirse kalp atışlarını yavaşlatır ve kan basıncını düşürür.

Ayrıca lavanta , mikropların üremesini engelleyen antiseptik amaçlarla ve aromaterapide kullanılır .

Lavanta çok kuvvetli olduğundan dolayı kesinlikle fazla kullanılmamalıdır.

Lavanta karaciğerin yenilenmesinde etkilidir.

Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde  kullanılır.

Migren ağrılarının azaltılmasında etkilidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Lavantanın yaygın olarak çayı yapılarak kullanılır.

Bunun yanı sıra güzel kokusu ve rahatlatıcı etkisi sayesinde sabun ,banyo jeli , şampuan ,kolonya ve parfümlerin yapımında sıkça kullanılır.

Lavantanın yararlarının yanı sıra zararlarıda bulunmaktadır.Lavanta , alerjik reaksiyonlara neden  olabilir .ciltte direk temaslarda kızarıklık ve tahrişe sebep olabilir.Hamile ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir.Bu nedenle doktora danışılarak kullanılması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest