Makrome Düğüm Kolye Nasıl Yapılır?

Bazen çok ucuza aldığımız bir aksesuar bile çok pahalı olan giysilerimize değer, şıklık, gösteriş katar. Bazen ise çok pahalıya aldığımız aksesuarlar bizi rüküş gösterir. Buradan anlayabileceğimiz gibi önemli olan kullandığımız aksesuarın fiyatı değil şıklığı ve uyumudur.

makrome-kolye-1

Şimdi sizlerle bedava olan evet yanlış okumadınız tamamen bedava olan bir aksesuar paylaşacağım ve nasıl yapıldığına bakacağız. Makrome ipten yapılmış, yapımı çok basit bir kolye. Gördüğünüz gibi yapımı basit olsa da kendisi için aynı şeyi söylemek oldukça güç. Sade ama bir o kadar da şık.

makrome-kolye-2

Dilediğiniz renkte yapabilir, güzelliğinize güzellik, şıklığınıza şıklık katabilirsiniz. Şimdi kolyemize biraz yakından bakalım…

makrome-kolye-3

Sihirli dokuş dedikleri bu olsa gerek, basit bir ip, bir kaç dokunuşla harika bir takıya dönüşüyor.

makrome-kolye-4

makrome-kolye-5

Şimdi sıra geldi nasıl yapacağımıza; önce gerekli malzemeleri hazırlıyoruz.

Kalın makrome ip; 3 metre kadar.
Makas
Düğme
İğne ve iplik
Çakmak veya kibrit.

Evet malzemelerimiz gördüğünüz gibi evimizde her an bulunan basit şeyler. Evet hazırsanız başlayalım. İşe makrome ipimiz sökülmesin, bozulmasın diye iki ucunu da yakarak başlıyoruz.

makrome-kolye-01

Yaklaşık 3 metre olan ipimizi ikiye katlıyoruz. Elde ettiğimiz yaklaşık 1,5 metrelik ipi tam ortasında resimde görüldüğü gibi büküyoruz.

makrome-kolye-02

İpin üst üste geldiği noktaya parmağımızı koyarak, 5 numaradaki gibi aşağı doğru tekrar büküyoruz ve kraker şekli elde ediyoruz. Şimdi geldik işin en zor görünen kısmına. Göründüğü kadar zor değil aslında, demin aşağı sarkıttığımız ucu diğer ucun altından geçiriyoruz ve demin yaptığımız kraker şeklinin içinden geçireceğiz. Burada dikkat etmemiz gereken şey ipi bir üstten bir alttan geçirmek.

makrome-kolye-03

Şimdi ipi düğüm ortada kalacak şekilde yavaşça çekiyoruz ve ilk düğümümüz hazır. Yukarıda yaptığımız adımları düğümün sağına ve soluna tekrarlıyoruz.

makrome-kolye-04

Artık şık ve sade kolyemizin ana hatları ortaya çıktı şimdi sıra geldi bağlantı noktasına yani ilik, ilmek kısmına. Kesik olmayan ucunu düğmemizin geçebileceği kadar boşluk bırakarak iğne iplikle bağlıyoruz.

makrome-kolye-05

Diğer ucunu da bu sefer boşluk bırakmadan yine iğne, iplik ile birleştiriyoruz. İpliği koparmadan düğmemizi bu uca dikiyoruz. İste bu kadar basit.

makrome-kolye-06

Burada krem renk seçilmiş, siz de elbiselerinize ve zevkinize göre istediğiniz renkte yapabilirsiniz. Bence kırmızı, fuşya ve turkuaz renkleri de çok yakışır bu modele.

Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz. Kendi renginize karar verdiyseniz; haydi kolay gelsin…

 

 

kaynak: liagriffith.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest